Metode izhajajoče iz opazovanja otrok in njihove spontane igre, s katerimi je mogoče v zgodnji otroški dobi brez posebnih pripomočkov otroke popeljati v svet pismenosti. Otrok je namreč kot srkajoči um že v zgodnjem otroštvu obkrožen z okoljem, v katerem pridobiva različna znanja in izkušnje, povezane s porajajočo se pismenostjo. Vsakdanje okolje doma ali vrtca omogoča številne možnosti, da otroka spontano seznanjamo s predopismenjevalnimi dejavnostmi, seveda v svobodni izbiri iz otroške radovednosti in zvedavosti
Pedagogika Marie Montessori temelji na spoznanju, da otrok svojo inteligenco razvija s pomočjo čutil in da gre v svojem razvoju skozi t. i. občutljiva obdobja, med katerimi vso svojo energijo vloži v odkrivanje in osvajanje določene sposobnosti.
Občutljivo obdobje za učenje pisanja in branja se začne malo pred 3. letom in traja do 6. leta. Če otroku v tem obdobju ponudite ustrezne igrive in raznolike vaje in pri tem uporabljate učni material, ki nagovarja njegova čutila, mu lahko v roke sami položite ključe, s katerimi si bo zlahko, z užitkom in za vselej odprl vrata v svet pisanja in branja.
Mnenja
Počisti filtreZaenkrat še ni mnenj.