KRATEK ODLOMEK IZ KNJIGE:
Pogosto nam predniki želijo le najboljše, vendar pa lahko njihova bližina z nami (zlasti nedavno umrli, ki nas poznajo bolj osebno) preide od tega, da nam dajejo moč, k temu, da z nami manipulirajo s svojo modrostjo. Del tega pretiravanja je lahko tudi rušenje zdravih rutin in vzorcev, ki smo jih vzpostavili v svojem življenju, ali pa nas silijo v prehitre spremembe, kar je nevzdržno in škodljivo za naš razvoj. Spomnim se na klasični film National Lampoon’s Christmas Vacation, kjer se zbere več generacij družine Griswold, mnoge nenapovedano, in v gospodinjstvu nastane prava zmeda. Čeprav je ta film seveda parodija, je pa se enaki družinski pretresi pogosto dogajajo tudi v življenju.
Če obiščete Kitajsko, boste videli podobe Bude s tipičnimi kitajskimi značilnostmi, enako kot če obiščete Kambodžo in si ogledate ogromne glave Bude v Angkor Vatu, ki imajo tipične kmerske značilnosti. Zgodbe o Budovih preteklih inkarnacijah so zbrane v delih, imenovanih džatake, in mnoge budistične kulture običajno umeščajo džatake lokalno v svoje pokrajine. Enak trend je mogoče opaziti v vsaki verski tradiciji, ki se je bodisi s posvojitvijo bodisi s konverzijo z osvajanjem razširila zunaj meja območja, na katerem je nastala. Enako izkušnjo z Budo ima tudi Jezus Kristus. Prve upodobitve Jezusa so se začele pojavljati dvesto let po njegovi smrti, Evropejci pa so ga upodabljali z značilnimi evropskimi značilnostmi, čeprav je izviral z Bližnjega vzhoda. Če obiščete Južno Ameriko, Etiopijo ali Korejo, boste našli primere upodobitev Jezusa Kristusa, ki odražajo videz lokalnega prebivalstva. V etiopski cerkvi sta Jezus in Marija upodobljena s temno poltjo, na Kitajskem in v Koreji pa je včasih upodobljen z značilnimi azijskimi značilnostmi. Ta asimilacija in ponovna opredelitev upodobitve duha ali boga je pomemben korak pri identifikaciji prebivalstva in povezovanju s tem likom.
Na splošno glede prednikov in komuniciranja z njimi:
Tema šepetanja prednikov se pogosto vrti okoli ideje, da lahko naši predniki s svojimi izkušnjami, modrostjo in celo duhovnim bistvom subtilno vplivajo na naše življenje. V literaturi ali duhovnih razpravah se tema šepetanja prednikov pogosto obravnava, da bi se poglobili v prepletanje preteklosti in sedanjosti ter kako odmevi naših prednikov odmevajo v našem današnjem življenju. Ta tema lahko zajema različne vidike:
Kulturna dediščina: Šepet prednikov se lahko nanaša na prenos kulturnih vrednot, tradicij in znanja iz roda v rod. Gre za idejo, da lahko način življenja in prepričanja naših prednikov odmevajo skozi čas in vplivajo na našo identiteto.
Duhovna povezava: Nekatere razlage vključujejo duhovno povezavo z našimi predniki, kar pomeni, da lahko njihovo vodstvo ali vpliv čutimo ali zaznavamo v našem življenju. To se lahko razširi na prakse, kot je čaščenje prednikov, ali verovanje v duhovno kontinuiteto.
Podedovane lastnosti: Šepetanje prednikov se lahko dotika tudi koncepta podedovanih lastnosti, ne le v fizičnem smislu, temveč tudi v smislu osebnosti, prednosti in izzivov. Gre za to, da lahko vidike tega, kar smo, zasledimo pri naših prednikih.
Učenje iz preteklosti: Šepetanje prednikov nas lahko spodbudi k razmišljanju o izkušnjah naših prednikov ter k učenju na njihovih zmagah in napakah. To namiguje, da lahko z razumevanjem poti, ki so jih prehodili naši predniki, pridobimo modrost.
Pripovedi in zgodbe: Lahko gre tudi za zgodbe in pripovedi, ki se prenašajo iz roda v rod. Te zgodbe lahko oblikujejo naše razumevanje tega, kdo smo, od kod prihajamo, ter bojev in zmagoslavij naših prednikov.
Verovanje v komunikacijo prednikov se med kulturami in duhovnimi tradicijami zelo razlikuje. Mnoge kulture imajo prakse in verovanja, ki nakazujejo, da predniki morda poskušajo komunicirati z živimi. Tukaj je nekaj skupnih tem in metod, povezanih s komunikacijo s predniki:
Sanje: V različnih kulturah veljajo sanje za močan kanal za komunikacijo med živimi in umrlimi. Predniki se lahko pojavijo v sanjah, da bi posredovali sporočila, napotke ali zagotovilo.
Simboli in znamenja: Nekateri verjamejo, da predniki komunicirajo s simboli ali znaki v naravnem svetu. To so lahko določene živali, ptice ali celo predmeti osebnega pomena.
Intuicija in notranji občutki: Predniki lahko komunicirajo z intuicijo ali občutki. Nekateri ljudje poročajo o občutku vodenja ali ‘vednosti’, za katero se zdi, da prihaja iz vira, ki je zunaj njih samih.
Mediji in jasnovidci: V duhovnih praksah posamezniki, znani kot mediji ali psihiki, trdijo, da imajo sposobnost komuniciranja z duhovnim svetom. Ljudje, ki iščejo povezavo s svojimi predniki, se lahko posvetujejo s takimi posamezniki.
Obredi in daritve: Mnoge kulture imajo obrede ali ceremonije, namenjene čaščenju prednikov in komuniciranju z njimi. To lahko vključuje darovanje hrane, pijače ali drugih predmetov, za katere verjamejo, da so pomembni za pokojnike.
Podedovane lastnosti in talenti: Nekateri verjamejo, da so določene sposobnosti, spretnosti ali značilnosti podedovane od prednikov in da je izražanje teh lastnosti oblika komunikacije.
Umetnost in ustvarjalnost: Predniki lahko pri svojih potomcih spodbudijo ustvarjalnost. Umetniki, pisatelji in glasbeniki včasih čutijo povezavo s svojimi predniki, ko se ukvarjajo z ustvarjanjem.
Videnja ali prikazovanja: V nekaterih primerih se predniki lahko pojavijo kot videnja ali prikazni. Ta videnja so pogosto kratkotrajna in se lahko zgodijo v času, ko so je nekdo čustveno ali osebno vznemirjen.
Pomembno je opozoriti, da so prepričanja o komunikaciji s predniki globoko kulturna in osebna. Skeptiki lahko te izkušnje pripisujejo psihološkim procesom, medtem ko jih tisti z duhovnimi prepričanji vidijo kot pristne povezave. Ne glede na prepričanja se tema komunikacije s predniki ohranja skozi vso človeško zgodovino in odraža univerzalno željo po povezovanju s tistimi, ki so prišli pred nami.
Bena Stimpsona so vedno močno zanimale zgodbe, ne glede na to, ali so bile ljudske pravljice njegove domovine ali osebne pripovedi in življenja drugih. Tako pri njegovem svetovanju kot pri duhovnem delu ima zgodba osrednjo vlogo pri tem, kako raziskuje in konceptualizira svoje življenje ali življenja tistih okoli sebe. Ben prihaja iz Caerwysa v Severnem Walesu v Združenem kraljestvu, vendar je 29 let živel v Ontariu v Kanadi.
Ben trenutno dela na dokončanju diplome liberalnih umetnosti na Univerzi Waterloo v Waterlooju v Kanadi. Ima diplomo socialnega delavca s Humber College ITAL; diplomo iz duhovne psihoterapije na College Transformational Arts. To raznoliko akademsko ozadje je Benu omogočilo raziskovanje presečišča tradicionalnih in duhovnih pristopov k svetovanju in duhovnemu vodenju. Ben je član Britanskega združenja za svetovanje in psihoterapijo (BACP), ki si prizadeva za akreditacijo.
Benovo poklicno in akademsko delo se močno zgleduje po njegovi osebni poti. Njegovo pisanje se osredotoča na teme, povezane z duhovnostjo in spolnostjo. Benova osebna duhovnost je vključevala različne tradicije, vključno z neopaganstvom, espiritisom, hinduizmom, lukumi/santerio in britanskimi ljudskimi tradicijami. Ben je trenutno član Reda bardov, ovatov in druidov (OBOD), prej pa je bil vključen v skupino za eksperimentalno duhovnost, imenovano TribalHearth. Vse te tradicije in skupine so raziskovale moč zgodbe in pripovedi v osebnem in skupnostnem okolju. Bena močno zanima presek med individualno in skupnostno izkušnjo. Pri njegovem svetovanju in duhovnem usmerjanju je Ben pod velikim vplivom jungovskega, transpersonalnega, narativnega in sistemskega pristopa.
Benovo globoko zanimanje za ponovno povezovanje s svojo domovino in raziskovanje duhovnih tradicij tega kraja je pripeljalo do osredotočenosti na delo prednikov v zadnjih pol desetletja, kar je doseglo vrhunec v njegovi prvi knjigi Šepetanje prednikov. Šepetanje prednikov spodbuja bralce, da pogledajo globlje v zgodbo: zgodbo o sebi, zgodbo o družini, zgodbo o skupnosti. Raziskuje čaščenje kot sodobno duhovno pot, ki gleda nazaj na prednike, hkrati pa gleda naprej na lastno zapuščino.
Mnenja
Zaenkrat še ni mnenj.