V svetu, zlasti na Zahodu, smo pogosto prepričani, da je normalno biti zdrav. Vendar pa se postavlja vprašanje: kaj danes dejansko pomeni biti normalen? Statistike kažejo, da se pojavnost duševnih bolezni neprestano povečuje. Približno 45 odstotkov Evropejcev se spopada s povišanim krvnim tlakom, medtem ko skoraj 70 odstotkov Američanov jemlje vsaj eno zdravilo na recept. Bolezni in travme so postale neločljiv del našega vsakdanjega življenja in oblikujejo način, kako živimo.
Ta paradoks nas spodbuja k razmišljanju o tem, ali je družba, ki jo opredeljuje hitrost, stres in neprestani pritiski, resnično zdrava. Ali je normalnost, ki temelji na zdravju, postala nekakšen nedosegljiv ideal? Morda je čas, da začnemo znova.
Priznani zdravnik in strokovnjak za zasvojenost, Gabor Maté, nas popelje na globoko raziskovanje človeškega zdravja v svoji najnovejši mojstrsko napisani knjigi. S svojim izjemnim razumevanjem povezav med telesnimi in duševnimi boleznimi razkriva zakrite vzroke za naše zdravstvene težave. Knjiga nam odpira oči za globoko povezavo med osebnim trpljenjem in neizogibnimi pritiski sodobnega življenja.
Z več kot štirimi desetletji klinične prakse je doktor Maté prišel do spoznanja, da je koncept “normalnega” lahko precej zavajajoč, saj mnoge bolezni dejansko izhajajo iz našega načina življenja v sodobni civilizaciji. Vedno bolj se oddaljujemo od svoje prave narave in to pušča globoke posledice. Vendar nam knjiga tudi ponuja vpogled v pot, kako ponovno vzpostaviti povezavo s svojo osnovno bitjo ter pot do ozdravitve.
»V knjigi Navidezna normalnost nas Gabor Maté popelje na epsko potovanje odkrivanja resnice o tem, kako sta naša čustvena dobrobit in družbena povezljivost (skratka, naš način življenja) tesno prepleteni z zdravjem, boleznijo in raznimi oblikami zasvojenosti. Kronične duševne in telesne bolezni morda vendarle niso ločene, posebne bolezni, marveč kompleksni, večslojni procesi, ki odražajo stopnjo (ne)prilagojenosti na civilizacijo, v kateri živimo, in vrednote, ki jim sledimo. Ta izjemno zanimiva, čudovito napisana pripoved bo močno vplivala na življenje vseh nas kot tudi na medicinsko in psihiatrično prakso.«
– Bessel A. van der Kolk, dr. med., avtor uspešnice Telo si vse zapomni
»Povezave med izrazito osebnim in globalnim, med duhovnim in medicinskim, med psihološkim in političnim, kot jih razkrije Gabor Maté, so drzne, globoko premišljene in skrajno moralne. Je zdravilec, ki ga je treba ceniti.«
– Naomi Klein, avtorica knjižne uspešnice Doktrina šoka: razmah uničevalnega kapitalizma
»Knjiga Navidezna normalnost je sijajen dosežek z epskim dometom, pa vendar je izjemno prizemljena in praktična. Verjamem, da bo odprla prehod v nov čas, ko bomo končno dojeli, da naša čustva, civilizacijsko okolje, telo in duh niso ločeni med seboj in da se lahko dobro počutimo le, če pozdravimo celotno bitje. Vedno znova jo bom prebirala.«
– V (prej Eve Ensler), avtorica predstave Monologi vagine in knjige Čustveno bitje sem
»Knjiga Navidezna normalnost bo obogatila dobesedno vsakogar. Poglobljeno, zdravilno delo, polno modrosti, je vrhunec Matéjevega dolgoletnega in težavnega zbiranja dragocenih izkušenj.«
– Johann Hari, avtor knjižnih uspešnic Izgubljene povezave in Ukradena pozornost
»Gabor in Daniel Maté sta s knjigo Navidezna normalnost za vse nas ustvarila fantastičen vir znanja. Vplivno, poglobljeno delo, prežeto z znanstvenimi dognanji in navdihujočimi zgodbami, nam pomaga razumeti, kako stres v našem civilizacijskem okolju vpliva na vse vidike našega počutja.«
– Daniel J. Siegel, dr. med., profesor klinične psihiatrije, avtor knjižnih uspešnic Celostni razvoj otroških možganov in Vihar v glavi
O avtorju:
Dr. Gabor Maté, zdravnik in ugleden govorec, je prav posebna avtoriteta na več področjih, vključno z zasvojenostjo, stresom ter razvojem otrok. Njegove knjige so osvojile bralce po vsem svetu in prejele številne nagrade. Med njegove nagrajene knjige sodijo “V svetu lačnih duhov: bližnja srečanja z zasvojenostjo,” “Ko telo reče ne: skriti stres terja davek,” in “Raztreseni um: izvor in zdravljenje motnje pozornosti.”
Poleg tega je soavtor knjige “Otroci nas potrebujejo: zakaj so starši pomembnejši od vrstnikov.” Njegova besedila so prevedena v skoraj trideset jezikov in so dostopna bralcem po vsem svetu, kar priča o globokem vplivu njegovega dela na razumevanje človeškega uma, zdravja ter pomembnosti družinske dinamike.
Mnenja
Zaenkrat še ni mnenj.