Moje druženje z rastlinami

34,00  (z DDV)

Avtor: Damjana Zupančič Božič
Založba: Cangura

Knjiga vas, v preko 20 poglavij vzpodbuja, kako lahko zdravilne in užitne samonikle rastline sprejmete za svoje prijateljice.

Vsebuje avtoričine zgodbo druženja s posamezno rastlino, ki naj navdihe tudi vas.

Vsebuje opis rastlin, nasvete, kako jih lahko uporabimo za zdravje in hrano, značilne učinkovine, zanimive zgodbe uporabe skozi zgodovino.

V knjigi je 48 receptov kako lahko uporabite rastline.

Izjemnega pomena pa je to, da so to rastilne, ki so okoli nas, ne tuje, nepoznane rastline.

Poizkusite pripraviti sorbet z močvirskim osladom, orehov liker, lipov sirup z vrtnicami, namaz iz morskega koprca, omako iz kopriv, sivkin kolač, kekse z regratovimi cvetovi, zeliščne čaje…bi se radi preizkusili v izdelavi svojega šentjanževega olja, ognjičevega mazila, smiljeve kreme ali seruma za obraz, sivkinega mila, repelenta proti komarjem z rožmarinom…?

Ob rastlinah se lahko tudi sprostite. Upočasnitese, odložite elektronske naprave in stopite v stik z rastlinami. Bodite pozoni na vaše čute in uživajte.

Sedite na kamnito klop pod mogočno lipo in prisluhnite zgodbam, ki jih šepetajo njene veje, ko zaplešejo v vetru in vaše misli naj zaplešejo z njimi.#Mojedruženjezrastlinami #NovemBrisanjuNaučitev #RastlineinNjihoveOkolje #LjubečeSodelovanje

Hitra dostava

Garancija varnega nakupa

Odgovorimo v 24 urah

33 dnevna možnost vračila

V primeru nezadovoljstva z izdelkom, ga enostavno
vrnite in povrnili vam bomo denar.

4,6 / 5 Ocena na Google-u

Opis

Knjigi, Moje druženje z rastlinami na pot

Kako se je rodila ideja za knjigo Moje druženje z rastlinami?

Sodoben način življenja narekuje hiter tempo naših vsakodnevnih dejavnosti. Še v prostem času se ne znamo umiriti. Če že gremo v naravo, hitro hodimo, tečemo ali  kolesarimo, saj želimo fizično krepiti svoje telo. Pogosto smo v naravi celo s slušalkami v ušesih, z mislimi pa smo v svojem svetu in ne v tem, kjer se v resnici nahajamo. Razvoja rastlin v naravi največkrat sploh ne opazimo. Ne vidimo, da je lipa že ozelenela, ali da je že zacvetel čemaž.

Ob gozdni poti ne opazimo mladih, svetlečih lističev regačice ali dišečih novih poganjkov kraškega šetraja. Največkrat tudi ne pomislimo, da bi nam te drobne in skromne rastline lahko okrepile zdravje, samo če bi jim dovolili. Pa jim ne. Mi hitimo mimo. Zveni znano?

Tudi jaz sem bila med tistimi, ki tako hitijo skozi življenje. Rastline v naravi me nekoč niso kaj dosti zanimale. Bila sem na vrtiljaku dnevnih obveznosti, ki se je vrtel prehitro, da bi jih utegnila opaziti. A ta vrtiljak se je zame nenadoma ustavil. Težka življenjska preizkušnja me je prisilila, da sem za nekaj časa izstopila iz njega, se umirila in končno zazrla vase.

Spoznala sem, da sem dobila še eno dragoceno priložnost. Postavila so se mi nova vprašanja: » Kaj dobrega lahko naredim zase? Kaj bi me osrečevalo? Kaj lahko spremenim v svojem življenju?« In takrat sem šele zares odkrila naravo, zdravilne rastline, samonikle užitne rastline, jih začela poglobljeno raziskovati in uporabljati na mnoge načine. To me je osrečevalo. Pridobljeno znanje in ideje sem želela deliti še z drugimi, z mojo družino in prijatelji. Koristile bodo tudi njim, saj me prosijo za nasvet.

Tako je nastala ideja za to knjigo. Bil je večkraten uvid, neka nežna, a odločna sila, ki me je vlekla naprej. Ta sila me je navduševala, mi dajala zagon, me budila ponoči,  ali zgodaj zjutraj in me navdihovala, da sem takoj vstala in misli zlila na papir, dokler so še sveže. Knjiga je nastajala 4 leta.

Kaj prinaša knjiga Moje druženje z rastlinami?

Druženje z rastlinami? Da, tudi to je možno!

Knjiga vas preko 20 poglavij vzpodbuja, kako lahko zdravilne in užitne samonikle rastline sprejmete za svoje prijateljice. Vsebuje mojo zgodbo druženja s posamezno rastlino, ki naj navdihe tudi vas. Vsebuje opis rastlin, nasvete, kako jih lahko uporabimo za zdravje in hrano, značilne učinkovine, zanimive zgodbe njihove uporabe skozi zgodovino.

V knjigi je 48 receptov kako lahko uporabite rastline:

  • poizkusite pripraviti sorbet z močvirskim osladom, orehov liker, lipov sirup z vrtnicami, namaz iz morskega koprca, omako iz kopriv, sivkin kolač, kekse z regratovimi cvetovi, zeliščne čaje…
  • bi se radi preizkusili v izdelavi svojega šentjanževega olja, ognjičevega mazila, smiljeve kreme ali seruma za obraz, sivkinega mila, repelenta proti komarjem z rožmarinom…? Vse to najdete v knjigi.

Ob rastlinah se lahko tudi sprostite. Upočasnite se, odložite elektronske naprave in stopite v stik z njimi. Bodite pozorni na vaše čute in uživajte:

  • prepustite se občutkom ob veličastnem pogledu na nežna vijolična polja sivke in dovolite, da vam duša kar poleti v višave
  • potipajte lista žajblja poraslega z drobnimi mehkimi dlačicami in pobožate bezgov cvet, ki je kot čipkasta nevestina obleka
  • povonjajte sladkobni vonj cvetov oslada, ki tako zelo spominjajo na med, ali meto, katere svež vonj vas takoj prebudi
  • sedite na kamnito klop pod mogočno lipo in prisluhnite zgodbam, ki jih šepetajo njene veje, ko zaplešejo v vetru in prepustite vaše misli naj zaplešejo z njimi

Vzpostavite dialog z rastlinami, družite se z njimi in poizkusite jih uporabiti na različne nove načine, ki bodo telesu in duši v prid.

Komu je namenjena knjiga Moje druženje z rastlinami?

  • Vsem, ki ste ljubitelji narave in vsem, ki to še niste, pa bi želeli postati, saj verjamem, da vas bo ta knjiga vzpodbudila.
  • Radovednim, ki želite iz rastlin, ki jih sami naberete, pripraviti nekaj drugačnega. Tistim, ki se želite v druženju z rastlinami sproščati in uživati.
  • Mojim otrokom kot dediščina, kot zbirka preprostega uporabnega znanja in idej o rastlinah, ki sem jih zbrala in zapisala. Želim si, da bi se ohranili za naslednje rodove. Mnogo družinskih zgodb in receptov je zbranih v knjigi, z namenom, da se ne pozabijo.
  • Mojim prijateljem in znancem, ki me pogosto sprašujejo o zdravilnih rastlinah in bi jih uporabljali še več, če bi imeli ideje, kako. Mnogo spominov in receptov v tej knjigi je iz naših srečanj z njimi.
  • Vsem vam, ki ste na to knjigo naleteli po naključju in vas je pritegnila, saj ste najbrž sorodna duša, ki vas zanimajo rastline in narava enako kot mene. Verjamem, da boste v knjigi našli veliko navdihov. Pozdravljeni prijatelji, ki vas še ne poznam.

Kaj vsebuje vsako poglavje knjige Moje druženje z rastlinami?

Knjiga obsega dvajset poglavij, pri čemer je vsako poglavje namenjeno eni rastlini: čemaž, regačica, regrat, kopriva, kraški šetraj, morski koprc, melisa, rožmarin, ognjič, bezeg, meta, sivka, šentjanževka, oslad, lipa, materina dušica, smilj, žajbelj, čili in oreh. Vsa poglavja imajo enako osnovno zgradbo: 

  1. Naslov 

V naslovu je slovensko in latinsko ime rastline. Na začetku vsakega poglavja je celostranska uvodna fotografija, da lahko vsak rastlino nedvoumno prepozna.

  1. Moja zgodba

V prvem delu poglavja opisujem svojo zgodbo, ki se bere kot dnevnik, ali kot moji spomini na doživljaje povezane s posamezno rastlino. Pišem o tem kdaj sem jo prvič srečala, kdo me je seznanil z njo, s katerimi osebami v mojem življenju so te rastline povezane.

Spominjam se mnogih primerov uporabe zdravilnih rastlin iz svojega otroštva v povezavi z mojimi starimi starši in starši. Verjamem, da imate mnogi od vas podobne spomine in morda se vam bodo ob branju teh vrstic spet obudili.

Pišem o tem, kako se jaz družim z rastlinami. Opisujem jih na svoj način. Uporabljam jih kot zdravilo, kot hrano, vgrajujem jih v svojo kozmetiko, ki jo sama izdelujem, uporabljam jih za okras v vrtu, hiši ali v pisarni.

Z rastlinami se družim tudi duhovno, z njimi vzpostavim poseben kontakt, saj smo v naravi vsi povezani, jim prisluhnem v tišini, ob rastlinah se sproščam, meditiram ali enostavno uživam življenje v naravi in sem hvaležna za vse kar imam. Verjemite, tudi rastline so lahko zveste prijateljice, na katere se lahko zanesemo.

  1. O rastlini

V tem podpoglavju je kratek enostaven opis posameznih delov rastline, čas cvetenja, razmnoževanje, nahajališče. Rastline, ki so v opisane tej knjigi, se nahajajo v celinskem in mediteranskem področju. Navedena je botanična družina kamor rastlina spada.

Naštete so tipične učinkovine, ki jih rastlina vsebuje in so povezane z ugodnim delovanjem na naše zdravje.

Za lažje prepoznavanje, poleg latinskega imena, navajam še nekatere sinonime oz. narečna slovenska imena in poimenovanja v drugih jezikih (angleško, nemško…) za hitrejše iskanje v tuji literaturi.

  1. Zgodovina

Poseben poudarek je namenjen tudi zgodovini uporabe zdravilnih rastlin, saj vemo, da tradicija uporabe sega več tisočletij nazaj. Človek je rastline uporabljal za hrano in kot zdravilo že v kameni dobi.

Večji zgodovinski pomen uporabe rastlin na našem območju izvira iz antičnih časov, preko napredka njihove uporabe v srednjeveških samostanih, kjer so menihi začeli pripravljati prve pripravke iz rastlinskih izvlečkov.

V tem delu najdemo tudi različne šege, anekdote in zanimive, včasih tudi nenavadne načine uporabe rastlin, ki so povezane z verovanji, bajeslovnimi bitji…

  1. Zdravje

Uporabo zdravilnih rastlin po eno strani obravnavamo v zeliščarstvu, ki temelji na tisočletnih izkušnjah tradicionalne uporabe, po drugi strani pa v sodobni fitoterapiji, ki temelji na sodobnih znanstvenih študijah. Sodobnim znanstvenikom je pogosto izziv potrditi ali ovreči neko tradicionalno delovanje s sodobnimi znanstvenimi metodami. V posameznem poglavju navajam oba vidika uporabe zdravilnih rastlin na blaženje zdravstvenih težav in uporabe v kozmetične namene. Delovanja opisujem preprosto, na način da je razumljiv laični javnosti.

Za vse tiste, ki želite več informacij, lahko v poglavju literatura najdete nekatere znanstvene članke, ki obravnavajo delovanja posameznih rastlinskih učinkovin na človeka.

Ob tem poudarjam, da nasveti za uporabo rastlin v tej knjigi, predstavljajo dodatek za blaženje zdravstvenih težav in nikakor niso zamenjava za zdravljenje, ki vam ga je predpisal vaš zdravnik!  Pri uporabi nekaterih rastlin za otroke in nosečnice je potrebna dodatna previdnost. Pred uporabo se posebej prepričajte o varni uporabi. Prav tako ne uporabljajte teh rastlin, če ste nanje alergični.

  1. Kulinarika in drugo

V tem sklopu predstavim rastline kot hrano, ali možne uporabo v druge namene.

Najpogosteje zdravilne rastline sicer res uporabljamo kot začimbe, drobno nasekljane ali zmlete in posute po hrani, vendar pa jih lahko uporabimo še na toliko drugih načinov.

Seveda nisem kulinarična strokovnjakinja, kuham le za svojo družino in včasih za prijatelje, tako kot najverjetneje večina od vas. Pa vendar, včasih lahko skuhamo kaj drugače, še bolj zdravo, uporabimo rastline opisane v tej knjigi. Nasveti so enostavni, zanimivi, včasih nenavadni, uporabni za vsakega, ki se zna vsaj malo obrniti v svoji kuhinji.

Nekatere rastline lahko pripravimo klasično, kot prikuho, na podoben način kot znamo pripraviti špinačo, ali naredimo kremno juho, pripravimo začimbno mešanico za marinado, naredimo namaz, pesto, uporabimo kot nadev, užitne cvetove uporabimo v sladicah, kot okras na krožniku…

Tu so tudi nasveti za uporabo svežih ali posušenih rastlin kot okras v stanovanju, ali uporabnost v vrtu za odganjanje škodljivcev…

  1. Moji recepti

Pri vsaki rastlini sta dva moja recepta, pri nekaterih poglavjih tudi več.

Zelo mi je všeč, ko za družino ali prijatelje pripravim kakšno posebno jed ali pijačo pri kateri kot sestavino ali le kot okras uporabim moje rastline. Na tak način jim poizkušam rastline in njihovo morda neobičajno uporabo bolje predstaviti in jih navdušiti za to, da bi jih tudi sami preizkusili v svoji kuhinji.

Najbolj pa uživam pri izdelavi naravne kozmetike, pri čemer uporabim svoje izvlečke rastlin. Rastline navadno skupaj z možem nabereva in destilirava. To nama je skupni ritual. Tako pridobljeno eterično olje in hidrolate potem uporabim v naravnih kremah, mazilih in serumih. Daril za prijatelje ne kupujem več, podarim jim svoje izdelke, naravne in narejene iz srca. Nekaj mojih receptov za naravno kozmetiko najdete v knjigi.

Kako so nastale fotografije v knjigi Moje druženje z rastlinami? 

Avtor fotografij je Jan Poreber. Po izobrazbi je inženir medijske produkcije, ukvarja se s fotografijo, video in audio produkcijo ter grafičnim oblikovanjem.

Jan je vrstnik in prijatelj mojih starejših dveh sinov. V začetku mi je povedal, da ne je »ničesar zelenega«. Veliko rastlin, ki so v tej knjigi, prej ni poznal, kaj šele preizkusil. Potem pa je postopno, poglavje za poglavjem, spoznaval rastline, v objektiv lovil njihove portrete v naravi, se trudil za najboljše možne posnetke smilja ali morskega koprca na strmih morskih pečinah ali drobnih, komaj vidnih delov rastlin, kot so žleze šentjanževke ali drobne iglice koprive.

Fotografiral je tudi vse moje izdelke iz poglavja Moji recepti. Izbral je postavitev, podlago, dekoracijo in nato ustvarjal  prepričljive fotografije, ki vzpodbujajo, da recepte preizkusite. Na koncu pa je pogosto tudi preizkusil jedi, ki jih je fotografiral in postopno mu je tudi »zelena hrana« postajala všeč. Sodelovanje z Janom je bila zanimiva kombinacija izkušenj, znanja in idej dveh generacij.

Fotografije rastlin v knjigi so navdihujoče, vsaka v sebi nosi svojo subtilno zgodbo. Ko si rastline na teh fotografijah v miru in zbrano pogledamo od blizu, nas spomnijo, kako je narava res velika mojstrica. Verjamem, da se bo marsikdo navdušil nad rastlinami že samo s tem, da bo knjigo prelistal in se ustavil ob fotografijah rastlin, jedi in drugih izdelkov po receptih iz knjige.

Dodatne podrobnosti
Vezava

ISBN

Leto izdaje

Novost

Število strani

Preorder

Mnenja (0)

Mnenja

Zaenkrat še ni mnenj.

Bodi prvi ocenjevalec “Moje druženje z rastlinami”