“Tri barve za eno smrt” je osupljivo delo slovenske pisateljice in vizualne umetnice Janje Rakuš, ki nas popelje v zapleteno pripoved o Liviji, prevajalki slavnega dela Yvesa Kleina, “Modra revolucija”, ter Tobijasu, slikarju, ki trpi za redko nevrološko boleznijo, imenovano kromolepsija. Ta nenavadna bolezen omogoča Tobijasu, da vidi široko paleto barv, ki presega običajno človeško zaznavanje, kar nakazuje na eksperimentalni in konceptualni podpis pisateljice, znan iz njenih prejšnjih del.
V romanu “Tri barve za eno smrt” se Janja Rakuš izkaže kot mojstrska pripovedovalka, ki nas vodi skozi razburljivo in kompleksno zgodbo. Glavni liki, Livija in Tobias, se srečajo v osupljivem prepletu umetnosti, ljubezni in bolečine. Livija, globoko predana svojemu delu kot prevajalka, se sooča z izzivi, ki jih prinaša prevajanje umetniškega genija, medtem ko se Tobias trudi upodobiti svoje edinstveno dojemanje sveta skozi slikanje.
Zgodba raziskuje globine človeškega uma, umetniškega ustvarjanja in razsežnosti čustev. Rakuševa spretno vplete teme kot so identiteta, izguba, samote in iskanje smisla v življenju. Njena zapletena pisava nas popelje skozi bogato tkano mrežo likov, krajev in dogodkov, ki nas sili v razmislek o naravi umetnosti in njenem vplivu na nas kot posameznike.
“Tri barve za eno smrt” je zmagovalec literarnega natečaja “Novo obzorje”, ki ga je organizirala založba Litera in je namenjen iskanju najboljših še neobjavljenih romanesknih del. To delo nedvomno potrjuje Janjo Rakuš kot talentirano in inovativno pisateljico, ki presega ustaljene okvire in nas vodi v svet edinstvene umetniške izkušnje.
Z uporabo slikovitih primerjav kot so “vojna barv in angelov”, “vojna sonca in lune” ter “vojna zvezd”, nas avtorica uvaja v skrivnostno in osupljivo atmosfero romana. Ta intenziven sinopsis, zapisan na majhno škatlo vžigalic Hollywood Film Studios, odraža globoko povezavo med umetnostjo in človeško eksistenco, ki jo raziskuje “Tri barve za eno smrt”.