Poišči svojo zvezdico
Zgodba se odvija v obmorskem vrtcu Mavrica, kjer otroci iz skupine Zvezdice raziskujejo poklice, ki jih bodo opravljali, ko odrastejo.
Spoznali boste mehanika, kuharico, direktorja, veterinarja in negovalko starejših oseb. V središču pozornosti je deklica, ki se sooča z izzivi, ki jih prinaša bolezen današnjega časa – demenca. S svojo empatijo in pogumom, pa tudi z ljubeznijo do svoje babice/none, ki je ne prepozna vedno, deklica na otroški način in nevedoč predstavi pomen poklica negovalke starejših oseb.
Ob zaključku zgodbe zgodba ponuja orodje, s katerim se lahko starejši povežejo z otroki in pokukajo v njihovo srce, misli in počutje. Tri preprosta vprašanja, ki na prefinjen način odstranijo pregrade med mladimi in starejšimi, so: Kaj ti je bilo danes najbolj všeč, Kaj ti danes ni bilo všeč in Kaj te je danes nasmejalo.
Ta orodja izhajajo iz priznane metode de Bonovega “Pozitivno, Negativno, Zanimivo,” ki jo uporabljajo tudi starejši pri svojih vsakodnevnih odločitvah.
Zakaj ta knjiga?
S knjigo ‘Poišči svojo zvezdico’ lahko razbijemo stereotipe in gradimo mostove med generacijami. Skupaj lahko spoznamo poklice, ki jih primanjkuje, nekateri morda celo izginjajo iz vsakdanjih življenj. Skupaj lahko vzpostavimo lažjo komunikacijo med generacijami.
Skupaj lahko naredimo več kot sami. Želimo si svet, v katerem so empatija, razumevanje in sočutje v ospredju.
Nataša Tasia Krkovič –
Vsebinsko nabita otroška knjiga, ki te popelje globoko vase, v odnos s svojim potencialom ter te osebnostno nagovori k vprašanjem svojega doprinašanja družbi.
Priporočeno branje izobraževalnega kadra , ki se zaveda pomembnosti – usmerjenega podporno čutečega pristopa do otrok saj prepozna vrednost krepitve posameznikovih potencialov že v predšolski dobi.
Vrednost podane vsebine bo zaznal hitro predvsem tudi tisti posameznik, ki se je že kdaj srečal z besedo Demenca, jo imel v svoji neposredni bližini ali je morebiti bil med stenami domov vpet v njen ritem ali celo neposredno pričeval njeno medgeneracijsk izkušnjo .
Vrednost domače knjižnice družin, katerih vodilo je sočutna vzgoja podajanja vsebin, ki so del vsakdana.
Knjiga usmerja bralca v smeri razumevanja potreb dementnega, sočutno vodenje skozi vprašanja, ki vpletene nagovarja ter širjenje empatične kapacitete tako pri otrocih kot pri odraslih.
Nataša Tasia Krkovič
( mama, diplomirana vzgojiteljica in celostna terapevtka pri Center notranjih premikov Tasia-Center za osebni razvoj in integracijo srčne zavesti)