Skozi sedem pravljičnih zgodb se lahko tako otroci kot odrasli naučimo čuječnosti do sebe, drugih in kar nas obdaja. Sedem realistično upodobljenih knjižnih junakov spremljata dve pegasti sovici. Otroci Anaja, Jaka, Danaja, Adrian, Livija, Domen in Ulani se z njima sprehodijo skozi svoje varne prostore: Ptujski grad, jezero Radehova, Velenjsko jezero, grad Grad ali pa preprosto ostanejo v varnem zavetju domače sobe. Sovici Deja in Lara vsakega otroka posebej spodbudita k čuječnosti z naštevanjem videnega in občutenega v okolju, kamor so odpotovali. Obenem skupaj dojemajo vzorce, ki jih je potrebno opustiti, spremeniti, sprejeti ali dopustiti.
Pravljičnih sedem v svojih sanjah, s pomočjo dveh glavnih sovjih protagonistk razišče svoje vprašanje in z mnogimi uvidi podpre svoje misli.
Sedem pogumnežev se v svojih zgodbah srečuje z raznolikimi življenjskimi temami:
– soočenje z novim izzivom
– verbalno nadlegovanje
– zanemarjenje in nevidnost
– neslišanost in zapuščenost
– medvrstniško nadlegovanje
– spolno nadlegovanje
– izkušanje resničnega in virtualnega sveta
Po prebiranju te knjige si kar zaželimo, da bi pegasti sovici v neki noči obiskali tudi nas!
Mag. Valerija Ilešič Toš, direktorica CSD Spodnje Podravje –
“Knjiga naslavlja izredno pomembna in občutljiva področja življenja. Medtem, ko nagovarja odraščajoče mlade, pa nam, odraslim, pokaže enega od možnih načinov pogovora oz. pristopa do mladostnikov. Pravzaprav je to še kako tudi knjiga za odrasle, saj nam na svojstven način približuje notranji svet naših otrok, ki se med drugim ukvarjajo s vprašanji: kdo sem, kakšen sem, kje je moje mesto, kje so moje meje, zakaj sem za druge neviden, kateri so moji strahovi, kako je z mojo drugačnostjo, ustvarjalnostjo, prihodnostjo, skrbjo zase; kako razmejevati med seboj in lastnimi občutji ter drugimi ljudmi, kako razumeti sebe in druge ter lastna in njihova ravnanja, kako se sprejemati in imeti rad takšnega kot sem in kakšen lahko postanem. Vzpodbuja in usmerja nas v razmišljanje o sebi, svojih čustvih, ravnanjih, o vrednostih v našem življenju, o naših lastnostih in sposobnostih. Četudi se na nek način začenjajo vprašanja v povezavi z odnosi z drugimi, nas razmišljanje in raziskovanje vedno znova vodi najprej k spoznanjem o samem sebi.
Gre za bogato notranje popotovanje, katerega bistvo je raziskovanje, opazovanje, razumevanje, sprejemanje in čim bolj živeti v polnosti. Sporoča o vrednotah, ki so bistvo in pogoj hkrati za to, da bo vsakdo od nas zmogel tem bolj suvereno hoditi svojo pot in se povezovati z za nas pomembnimi drugimi.
Hkrati je to knjiga, ki nas lahko poveže s samim seboj, ne glede na leta in izkušnje, ki jih imamo. Najprej s tem, da v sebi »spet najdemo lastnega odraščajočega otroka« in nekatera vprašanja iz preteklosti povežemo z znanjem in izkušnjami v sedanjosti. Kajti, so stvari, ki jih lahko bolje ali vsaj drugače razumemo (šele), ko smo odrasli. Iskanje ravnovesja v življenju je nenehen proces in hkrati naša pot.
Naj zaključim s sporočilom avtorice knjige Amadeje Godina, da “lahko vedno znova ustvarim nov pogled na svet”. Če želite to tudi vi, preberite knjigo Pegasti sovici in se pogovorite s seboj na prav poseben in oseben način…..
Hvaležna sem za knjigo s tako pomembno in bogato vsebino, katera nagovarja mlade ljudi in odrasle hkrati: ki raziskuje samega sebe, dopušča raznolikost odgovorov in življenja samega in je na nek način delovni zvezek, kateri ponuja izhodišča za vprašanja o razumevanju življenja človeka v sodobni družbi.” Mag. Valerija Ilešič Toš, direktorica CSD Spodnje Podravje
Dr. Leonida Zalokar –
Knjiga Pegasti sovici je poučna in terja poglobljen razmislek o naši notranji dinamiki, zato je vsekakor koristen pripomoček za otroke, da začnejo prepoznavati in izražati svoje občutke, misli ipd.
Knjigico sem dala v vzgojno skupino, kjer so nastanjeni mlajši otroci, ki zelo radi berejo, najpogosteje skupaj z vzgojitelji.” Dr. Leonida Zalokar, direktorica Strokovnega centra Planina
Marija Fištravec –
“Čudovita knjiga in njene ilustracije za skupno raziskovanje z otrokom.
Pripomoček za iskanje samega sebe, drugih, narave nasploh ter hkrati učenje moralnih vrednot.
Pohvala avtorici za iskrene misli na življenjski poti.” Marija Fištravec, vzgojiteljica predšolskih otrok