Na dvorišču poganov
23,00 € (z DDV)
Knjiga Na dvorišču poganov avtorice Maca Jogan ponuja poglobljeno analizo vpliva Rimokatoliške cerkve na slovensko družbo skozi različna zgodovinska obdobja. Avtorica preučuje prizadevanja Cerkve za obrambo pred socializmom in komunizmom ter njen vpliv na oblikovanje slovenske identitete. Knjiga združuje sociološke in feministične pristope ter razkriva vlogo Cerkve v različnih političnih in družbenih sistemih – od obdobja pred prvo svetovno vojno, skozi obe svetovni vojni, pa vse do socializma in postsocializma.
Osrednji del raziskave se osredotoča na distribucijo moči in vpliva Cerkve, njen nadzor nad vzgojo in »popolno obvladovanje« človeškega življenja od spočetja do smrti. Avtorica s kritičnim pristopom izpostavi, kako je Cerkev oblikovala družbene norme, s čimer je vplivala na širšo javnost. Kljub radikalni kritiki avtorica spoštuje specifičnost vsakega zgodovinskega obdobja, kar njenemu delu daje globok razumevajoč ton.
Monografija predstavlja temelj za nadaljnje raziskave in odpiranje pomembnih vprašanj o vlogi Cerkve v slovenski zgodovini in njeni trajni vplivnosti na družbene procese.
Na voljo za naročilo brez zaloge
Hitra dostava
Garancija varnega nakupa
Odgovorimo v 24 urah
33 dnevna možnost vračila
V primeru nezadovoljstva z izdelkom, ga enostavno
vrnite in povrnili vam bomo denar.
4,6 / 5 Ocena na Google-u
Knjiga Na dvorišču poganov avtorice Maca Jogan prinaša poglobljeno in analitično raziskavo vpliva Rimokatoliške cerkve v sekularnem evropsko-slovenskem prostoru skozi skoraj poldrugo stoletje. Avtorica raziskuje delovanje Cerkve v različnih zgodovinskih obdobjih, od časa pred prvo svetovno vojno, skozi obdobje obeh svetovnih vojn, pa vse do obdobja socializma in postsocializma. V osrčju raziskovanja je predvsem odnos Cerkve do »brezbožnega socializma oziroma komunizma«, saj je bila ta stalni izziv, na katerega je Cerkev poskušala odgovoriti z različnimi oblikami odpora in prilagajanja, da bi zaščitila svoje verske in družbene vplive.
Avtorica uporablja analitski kritični pristop, ki združuje zgodovinsko sociološke metode s feminističnim hermenevtičnim ključem, kar omogoča celovito obravnavo fenomena Cerkve, tako z vidika sociologije religije kot tudi z vidika raziskovanja družbenih sprememb, ki so vplivale na njen položaj. Knjiga ne le raziskuje vlogo Cerkve v različnih zgodovinskih obdobjih, ampak se osredotoča tudi na »neenakomerno porazdeljeno distribucijo moči«, ki je omogočila Cerkvi, da je prevzela prevladujoč vpliv v slovenski družbi, kjer so se prepletale različne državne pripadnosti in družbeni sistemi.
Pomemben del raziskave je tudi analiza vloge Cerkve v procesu »vzgajanja« in nadzora družbenih norm, kjer je autorica preučila metodologijo, s katero je Cerkev poskušala obvladovati »človeška bitja od spočetja do smrti«. Jogan se osredotoča na širok spekter dejavnosti Cerkve, od verskih praks do političnih vplivov, skozi katere je Cerkev usmerjala ne le posameznike, temveč tudi celotno družbo. Avtorica s tem izpostavi moč Cerkve kot politične in kulturne institucije, ki je oblikovala in vplivala na identiteto slovenskega naroda.
Avtorica se ne izogiba radikalni kritiki tega vpliva, vendar ob tem spoštuje specifičnost različnih zgodovinskih obdobij in kontekstov. Njena raziskava se izogiba poenostavljanju, saj prikazuje kompleksnost in večplastnost delovanja Cerkve v različnih zgodovinskih razmerah. Kljub kritični naravi dela, Na dvorišču poganov ponuja globoko razumevanje različnih perspektiv in metodologij, ki jih Cerkev uporablja za ohranjanje svojega vpliva in položaja v družbi.
Ta monografija je ključna za vse nadaljnje raziskave na področju zgodovine Cerkve in njenega vpliva na slovensko družbo ter nudi temelj za razumevanje interakcij med religijo, politiko in družbenimi spremembami. S tem delom je Maca Jogan postavila temelje za pomemben diskurz, ki odpira vprašanja, ki segajo globoko v etične in politične sfere ter nas sooča z vprašanjem, kako smo kot družba oblikovali in dojemali vlogo Cerkve skozi čas.
Avtor | |
---|---|
Dimenzije | |
Leto izdaje | |
Število strani | |
Izdal |
Za oddajo mnenja se morate prijaviti.
Mnenja
Zaenkrat še ni mnenj.