“Um, lahek kot pero, tih kot snežinska, svoboden kot orel, ki jadra na tokovih vetra; to je um, ki biva v sedanjosti.” V knjigi “Lahkotnost uma: Čuječnost – vprašanja in odgovori” avtorice Eve Škobalj, se srečamo s to izjemno obliko uma. Ta um je odprt za preteklost, vendar se vrača po izkušnje, ne da bi se ujel v žalost ali solze, medtem ko prihodnost uporablja kot smernico za svoj razvoj.
Breztežnost, ki jo um dojema, mu omogoča zavedanje, da je smisel bivanja v stalnem razvoju. Pluje od izkušnje do izkušnje, od spoznanja do spoznanja, pri čemer ne kopiči dogodkov, temveč pridobiva znanje. V bližini tega uma se dobro in slabo topita, podobno kot jeklo na ognju.
Solze in smeh postaneta eno, saj um iz teh izkušenj pridobi novo védenje. Njegov jezik sporoča, da je vse dobro, kjer je prisotno znanje. Ta um se zaveda svojih moči in dragocenosti, ter skrbno upravlja svojo energijo, namesto da se izčrpa v nesmiselnih zgodbah. Deluje, ko je potrebno, in počiva, ko je čas za to. Zna ločiti bistvo od nepomembnosti ter ne hrani odvečnih reči. Predvsem pa se zna nasmejati samemu sebi.
Um, opisan v tej knjigi, je človekov najboljši prijatelj. “Lahkotnost uma: Čuječnost – vprašanja in odgovori” nas navdihuje in poučuje o tem, kako doseči notranjo ravnovesje, zavedanje in razvoj uma. Avtorica nas vabi, da odkrijemo moč tega uma in se naučimo ceniti njegove dragocene lastnosti.