Kraja človeka
24,90 € (z DDV)
Kraja človeka: Eseji proti medikalizaciji vsakdanjega življenja je pronicljiva zbirka esejev antipsihiatra Thomasa Szasza, ki razkriva skrivno zgodovino psihiatrije kot orodja za nadzor nad posamezniki. Szasz trdi, da je psihiatrija nadomestila lov na čarovnice in podredila svobodo posameznika farmakokratskemu kultu zdravja. Kritizira družbo, ki diagnoze uporablja za izključevanje “neprimernih” posameznikov, medtem ko resnično odgovornost izniči. Knjiga bralca vpelje v filozofske temelje Szaszove libertarijanske etike ter izjemno ostro analizo družbenih struktur, ki omejujejo svobodo. Slovenskim bralcem prvič ponuja vpogled v misel enega najvplivnejših kritikov psihiatrije.
Na voljo za naročilo brez zaloge
Hitra dostava
Garancija varnega nakupa
Odgovorimo v 24 urah
33 dnevna možnost vračila
V primeru nezadovoljstva z izdelkom, ga enostavno
vrnite in povrnili vam bomo denar.
4,6 / 5 Ocena na Google-u
Kraja človeka: Eseji proti medikalizaciji vsakdanjega življenja je izjemna zbirka esejev kontroverznega antipsihiatra Thomasa Szasza, ki odpira vrata v skrivno zgodovino psihiatrije in njeno povezavo z družbenimi strukturami moči. Szasz v teh esejih razkriva, kako se psihiatrija že stoletja uporablja kot orodje za nadzor nad posamezniki, pri čemer lov na čarovnice simbolno prehaja v sodobni “farmakokratski kult zdravja”. Kritizira sistem, ki svobodo posameznika omejuje z ustrahovanjem, hospitalizacijo in diagnostičnim etiketiranjem, pri čemer pogosto namesto zdravljenja ponuja le socialno izločanje.
Ključna Szaszova teza je, da smo ljudje kot svobodna in odgovorna bitja sami odgovorni za svoja dejanja. Psihiatrija pa po njegovem mnenju pogosto služi Oblasti, ki z izgovorom duševnih bolezni posega v svobodo posameznikov. Tako “moteče vedenje” postane dovolj, da nekdo izgubi pravico do svobode, medtem ko se resnični prestopniki, obsojeni nasilja, s pomočjo psihiatričnih diagnoz izognejo kazni. Szasz na teh straneh razkriva, kako moderna psihiatrija ustvarja in perpetuira družbene mite o norosti, s čimer ščiti sistemske interese na račun svobodnega posameznika.
Knjiga ni le zgodovinski pregled, temveč tudi temeljita filozofska analiza in kritika sodobne družbe, v kateri se vrednota individualne svobode umika pritisku “normalizacije” in prisilne medicinske obravnave. Szaszovi eseji so izjemno humanistični, saj postavljajo v ospredje človekovo pravico do samoodločanja in opozarjajo na nevarnosti, ki jih prinašajo avtoritativni sistemi.
Na slogovni ravni je delo izvrstno – Szasz združuje izjemno erudicijo z ostrim analitičnim umom in briljantnim pisanjem, ki bralca ne pusti ravnodušnega. Slovenski bralci imajo prvič priložnost spoznati celovit prerez Szaszove misli, ki temelji na libertarijanski etiki in kritični analizi institucij. Knjiga tako ni le pomembna za strokovno javnost, temveč tudi za vse, ki jih zanimajo vprašanja svobode, moči in vpliva medicine na sodobno družbo.
Thomas Szasz, čigar delo je v psihiatričnih krogih dvigovalo prah že od njegovega legendarnega dela Mit o duševni bolezni (1961), ponuja v tej knjigi vpogled v osnovna vprašanja psihiatrije in etike, ki so danes aktualna bolj kot kdaj koli prej. Kraja človeka je tako obvezno branje za intelektualce, strokovnjake in vse, ki iščejo poglobljeno razumevanje kompleksnosti človeške svobode v sodobni družbi.
Avtor | |
---|---|
Dimenzije | |
Vezava | |
Leto izdaje | |
Število strani | |
Izdal |
Za oddajo mnenja se morate prijaviti.
Mnenja
Zaenkrat še ni mnenj.