“Gimnazijka” je mladinski roman, ki ga je napisal Anton Ingolič, s ciljem izražanja protesta proti brezdušnosti šole in pomanjkljivi skrbi staršev za stiske odraščajočih otrok. Hkrati pa knjiga kritizira površinsko zanimanje družbe za mladino. Zgodba se odvija leta 1965 in spremlja Jelko, dijakinjo tretjega letnika ljubljanske gimnazije.
Na sošolkini zabavi Jelka nepričakovano zanosi, vendar o nosečnosti noče govoriti in jo spretno prikriva. Po koncu šolskega leta odide v Pariz k očetovim znancem, da bi izpopolnila svoje znanje francoščine. Tam jo družina toplo sprejme, zlasti služkinja Franchon, ki ji nudi oporo vse do rojstva sina Francoisa. Po vrnitvi domov se sooča z razočarano mamo, ki ne skriva svojega razočaranja, vendar jo oče podpira. Jelka se mora spopasti tudi z zapleti glede vpisa v četrti letnik, saj je bilo v tistem času nenavadno, da bi noseče dekle, ki je postala mamica, nadaljevalo šolanje.
“Gimnazijka” je roman, ki bralce popelje skozi življenjsko pot Jelke, njene izzive, konflikte in osebno rast. Avtor se dotika pomembnih tem, kot so odraščanje, odgovornost, družbena pričakovanja in sprejemanje drugačnosti. Ta knjiga nas spodbuja k premisleku o vrednotah, empatiji in razumevanju ter odpira pogovor o pomembnih temah, s katerimi se soočajo mladi v družbi.