“Dramske pisave stoletja: Od Ivana Cankarja do Simone Semenič in naprej” je obsežna knjiga avtorja Tomaža Toporišiča, ki temeljito analizira in raziskuje razvoj slovenske dramatike v zadnjem stoletju. Knjiga zajema številne prelomne trenutke in spremembe v dramskih pisavah, začenši z Ivom Cankarjem in njegovo kontroverzno farsko igro “Pohujšanje v dolini šentflorjanski”, ter nadaljuje s Grumom in ekspresionistično dramatiko, Mrakom in njegovo himnično tragedijo ter intimizmom Zupanovega opusa. Opozarja tudi na pomembne avtorje povojnega obdobja, kot so Javoršek, Smole, Zajc, Strniša, Taufer, Kozak, Božič, Makarovič, Jovanović, Jesih, Šeligo, Svetina in Jančar.
Posebno pozornost avtor namenja tudi dramatiki v postdramskem gledališču ter novim trendom in generacijam avtorjev, kot so Filipčič, Zupančič, Mirčevska, Semenič, Morano in drugi. Knjiga se osredotoča na premike znotraj slovenske dramatike ter njihov odmev v gledališču in kulturi na splošno.
Toporišičeva monografija se poglobi v vprašanje, kako so se te spremembe odražale v definicijah besedilnih, dramskih in postdramskih praks ter njihovem vplivu na sodobno gledališče, performans in uprizarjanje v 20. in 21. stoletju. Avtor prinaša vpogled v to, kako so se besedilne prakse nenehno preoblikovale ter ustvarile sodobno gledališče, ki se izraža skozi medmedijske, medkulturne in medbesedilne izraze ter rapsodičnost v uprizarjanju.
Knjiga “Dramske pisave stoletja” predstavlja obsežno in temeljito delo, ki prinaša dragocen vpogled v razvoj slovenske dramatike ter njen vpliv na sodobno gledališče.