“Beli konjiček” je ganljiva knjiga, ki nas popelje v čas druge svetovne vojne skozi prizmo pravljičnega pripovedovanja. Avtor Sebastijan Pregelj ustvarja izjemno močno zgodbo, ki združuje resničnost vojne s pravljičnimi elementi, da bi bralce spodbudil k razmišljanju o moralnih vprašanjih, etičnem ravnanju in tabujih.
Kljub svoji pravljični naravi, knjiga ne izgublja teže in resnosti druge svetovne vojne. Pregelj spretno prepleta življenja likov, njihove izgube, upanje in pogum, v kontekstu okrutnosti in grozot vojnega časa. S tem ustvarja čustveno nabito vzdušje, ki bralca neizmerno pritegne in ga pusti razmišljati o temnih temah vojne.
“Pripoved o drugi svetovni vojni deluje kot nekakšna pravljica” – ta izjava odraža nenavadno, a uspešno združevanje realnosti vojne z elementi pravljic. Avtor bralca popelje skozi pripoved, ki ni le zgodovinska, temveč tudi moralna. Moralne pozicije so vpletene v zgodbo, saj nas avtor preko pravljičnih elementov spodbuja k razmisleku o pravilnem ravnanju, etiki in prepovedanih dejanjih.
Pripovedovalne veščine Preglja so izjemne. Njegova pisava je polna živih opisov, ki bralcu omogočajo, da se vživi v dogajanje in občuti občutja likov. Vsak prizor je podrobno izrisan, kar omogoča bralcu, da si predstavlja resničnost vojnega časa in občuti njegovo moč ter travmo, ki jo je prinesla.
“Beli konjiček” nas popelje v svet vojne skozi oči glavnega lika, ki predstavlja nedolžnost in upanje v času strahu in trpljenja. Ta simbolika krepi sporočilo knjige, da v najtemnejših časih ostanejo tudi najboljše človeške vrednote – upanje, pogum in sočutje.
Avtor Sebastijan Pregelj je s “Belim konjičkom” ustvaril delo, ki nas spodbuja k razmisleku o pomenu etike in moralnih vrednot v vojnem času. Knjiga nas opominja na tragičnost vojne, hkrati pa nam podarja pravljično zgodbo, ki v nas prebuja upanje na boljše jutri.