Knjige na poti: in drugi eseji

21,00  (z DDV)

V zadnjih desetletjih smo priča pomembnim spremembam v načinu, kako sprejemamo in posredujemo literaturo. S prihodom digitalizacije in razpršitve pozornosti bralcev, pa tudi s postopnim izginjanjem skupnega branja, se je literarni svet preoblikoval.

Avtor vas bo vodil skozi razmisleke o digitalizaciji, izginjanju skupnega branja ter novih priložnostih, ki jih ta sprememba prinaša. Razkriva, kako ohraniti pomen literature v vašem življenju, izboljšati bralno kulturo in odkriti oaze literarnega življenja v spreminjajočem se okolju.

Nepogrešljiva knjiga za vse, ki cenijo moč knjig in želijo ohraniti literarno kulturo.

Na voljo za naročilo brez zaloge

Hitra dostava

Garancija varnega nakupa

Odgovorimo v 24 urah

33 dnevna možnost vračila

V primeru nezadovoljstva z izdelkom, ga enostavno
vrnite in povrnili vam bomo denar.

4,6 / 5 Ocena na Google-u

Opis

Knjige na poti: in drugi eseji

V današnjem digitalnem svetu, kjer je dostop do literature na dosegu prsta, se je sprejemanje knjig razširilo na različne platforme in formate.

Bralci imajo zdaj možnost izbire med e-knjigami, avdio knjigami in tiskanimi izvodi. To je prineslo večjo dostopnost in prilagodljivost, vendar je hkrati tudi privedlo do razpršenosti pozornosti bralcev. Z možnostjo neprestanega preklapljanja med različnimi mediji in vsebinami, se je zmanjšala koncentracija in globina branja.

Poleg tega se je v digitalni dobi izgubilo tudi skupno branje, ki je v preteklosti predstavljalo pomemben del literarne izkušnje. Tradicionalno so bralci lahko delili svoje vtise in razpravljali o knjigah skozi skupna branja v knjižnih klubih ali v učnih okoljih. Vendar pa so se spletne platforme in družbena omrežja, čeprav omogočajo virtualne skupnosti bralcev, oddaljili od fizičnega srečevanja in skupnega raziskovanja literature.

Kljub tem spremembam pa je pomembno ohraniti vrednost literature in spodbujati bralno kulturo. Avtorji, založniki in knjižničarji se prilagajajo novim izzivom, tako da ustvarjajo privlačne in inovativne načine za dosego bralcev ter spodbujajo interakcijo in pogovor o literaturi. Hkrati pa je tudi naloga bralcev, da ohranjajo zavestno in poglobljeno branje ter si prizadevajo za ohranjanje skupnosti bralcev, ki si delijo svoje izkušnje in razpravljajo o knjižnih delih.

Spremembe v sprejemanju in posredovanju literature v digitalni dobi so zagotovo izziv, vendar pa ponujajo tudi nove priložnosti za razširjanje in ohranjanje pomena literature v našem življenju.

Vsebina knjige

Knjiga »Knjige na poti« združuje že objavljene tekste, med njimi nagrajeni esej »Včerajšnji svet« s strani revije Sodobnost leta 2022. Vendar so ti teksti razširjeni in preoblikovani v skladu s spremembami, ki so se zgodile od njihovega prvotnega nastanka. Poleg tega knjiga vsebuje tudi nekaj novih, še neobjavljenih besedil. Skupno jim je premišljevanje o spremembah v sprejemanju in posredovanju literature, ki smo jim priča v zadnjih desetletjih, torej v dobi digitalizacije, razpršenosti pozornosti bralcev in izginjanja skupnega branja.

Avtor v tej knjigi združuje svoje strokovno znanje s štiridesetletnimi izkušnjami na slovenskem in mednarodnem literarnem prizorišču. Naslov knjige opozarja na to, da ne gre za katastrofično izginotje, ampak za preobrazbo naših zapisov in knjig, ki prinašajo te zapise. Knjiga se ne uklanja fatalizmu, temveč v esejih portretira tudi obstoječe ali celo novo nastajajoče oaze literarnega življenja. Na primer, subkulture književnih festivalov, strastne izmenjevalce knjig in ponovno vzplamenitev zanimanja za knjižno kulturo v času koronskih zaprtij.

Ob tem avtor premišljuje o možnostih za avtonomno bralsko izkušnjo, ki omogoča avtonomnost duha in misli. Knjiga »Knjige na poti« tako ponuja razmislek o preoblikovanju literature in hkrati ohranja upanje in možnosti za obstoj literarnega sveta v spreminjajočem se okolju.

O avtorju

Andrej Blatnik je avtor, ki je do zdaj izdal kar sedemnajst knjig v Sloveniji in kar petintrideset knjig v tujini. Med njimi je štiri knjige napisal v angleščini in makedonščini, šest v hrvaščini, tri v nemščini, srbščini in turščini ter dve v španščini, češčini in italijanščini. Svoje delo je predstavil na številnih mednarodnih literarnih festivalih, med drugim tudi na prestižnem PEN World Voices Festivalu v New Yorku.

Za svoje literarno ustvarjanje je prejel več pomembnih nagrad, med njimi tudi nagrado Prešernovega sklada leta 2001 za svojo knjigo »Zakon želje«. Poleg pisanja se ukvarja tudi z izobraževanjem, saj poučuje založništvo na Filozofski fakulteti v Ljubljani. Poleg tega je strasten bralec, ljubitelj filmov, glasbe in potovanj.

Dodatne podrobnosti
Podnaslov

Avtor

Leto izdaje

Število strani

Dimenzije

Vezava

Mnenja (0)

Mnenja

Zaenkrat še ni mnenj.

Bodi prvi ocenjevalec “Knjige na poti: in drugi eseji”